...

Kuidas pimedal ajal enda vaimse tervise eest hoolitseda?

Sügise saabudes, kui päevavalgust jääb üha vähemaks, on seda kohe tunda ka energiataseme ja sooritusvõime tuntavas languses. Kuidas ennast hoida, et läbipõlemist ennetada, motivatsiooni hoida ja masendust vältida,

Sügis on minu lemmik-aastaaeg, sest lisaks ilusale värvide mängule aitab see mul meenutada, mida ma oma elus väärtustan, ning meenutada, mida aasta jooksul korda olen saatnud. Ehk aeg mõtisklusteks, tänu tundmiseks ja ka uute väljakutsete planeerimiseks.

Fookuses: pimeduse väljakutse

Pimedama aja saabudes pean siiski silmitsi seisma väljakutsetega, mis mõjutavad minu üldist vaimset ja füüsilist heaolu. Kuna päevavalgust hakkab järjest vähemaks jääma, siis on seda tunda ka üldises energiatasemes ja sooritusvõimes. Väga oluline on meeles hoida, et lähtuksin iga päev põhimõttest ennast pikapeale mitte läbi põletada.

Harjumuse jõud on tugev, seega ka tahe tegutseda endiselt sama intensiivselt nagu suvel. Mõtted hoida rohkem fookust enda heaolul tekitavad mõningast süütunnet: „Kuidas ma nüüd siis vähem pingutan…“ Kuklas tiksub hirm, et asjad jäävad tegemata. Aga pidades kinni põhimõttest, et hoolitsen enda heaolu eest eelisjärjekorras, tulevad kõik asjad paremini välja, nii ei peaks see lähenemine ju muresid tekitama…

Lihtsad sammud, et rohkem päevavalgust püüda

Tuletan taas meelde, kui oluline on pauside tegemine.

Kuigi me elame täiesti erinevaid elusid, saame olenemata oma hõivatusest tekitada päeva vältel 10minutilisi puhkepause, kus lihtsalt õues viibida. Pilvisel ja sajusel ilmal samuti, sest pilvkatte taga on endiselt säramas päike, mille kiired aitavad ikkagi väga hästi toetada üldist head enesetunnet. Arvestades asjaolu, et talvine pööripäev on 21. detsembril, tundub see ju vägagi tehtav väljakutse?

Halb ilm = halb tuju?

Tunnen väga suurt mõju enda tujudele, kui ilm on kehvavõitu. Kuid tegutsedes tõuseb tuju alati. Kindlasti nõustuvad selle väitega koeraomanikud, kes ilmast olenemata oma lemmikuga väljas jalutamas käivad. Nii et on väga tähtis, et meil oleks meelepäraseid tegevusi, mida saame teha ilmast sõltumata: väike päike igas päevas.

Liikumine värskes õhus

Kui kunagi vaevlesin igapäevase ärevuse käes, mis takistas mul elust aktiivselt osa võtmast, tundes hirmu, et iga liigutus röövib mult rohkem jõudu, kui tagasi annab, siis nüüd mõtlen hoopis teisiti. Liikumine värske õhu käes on täiesti tasuta võimalus enda akusid laadida. Kellele sobib jalutamine, kellele jooksmine, kellele rattasõit… see nimekiri on pikk.

Ülimalt lihtne on leida põhjuseid, miks tuppa jääda ja mitte õue minna, kuid mõtete vastupanust ühe sammu võrra edasi liikudes avaneb energiaallikas, mis aitab turgutada enesetunnet ning parandada tuju ja seda ei saa keegi sinult ära võtta.

Tekitades aega liikumiseks, tekib aega mõtlemiseks. Nii tabad kaks kärbest ühe hoobiga. Siin pole otseselt ettekirjutatud reegleid, mis keelaksid ühendada kaks meelepärast tegevust omavahel. Katseta ja leia enda jaoks sobiv.

Minu valikud on: jalutamine, jooksmine ja rattaga sõitmine. Täpselt nii, kuidas sisetunne ütleb, nii ka teen ja kohandan tegevust vastavalt ilmale. Kuid vahele ei jäta ühtegi päeva. Ka vähese valgusega tunnen, et saan liikumisest palju tagasi. Märksõnadeks: värskus, energia ja korrastatud mõtted. Kui võrdlen seda perioodiga, mil olin enamiku ajast toas, siis pidev siseruumides ajaveetmine pigem süvendas ärevust, ülemõtlemist ja kehvemat enesetunnet.

Kui tunned, et sul on siiski liiga palju kohustusi ning napib aega, siis küsi endalt: „Kui palju mul on reaalselt aega liikumiseks värske õhu käes vaja?“ Võib juhtuda, et 10 minutist piisab. Inimene kipub alahindama, kui suur jõud on ka vähesel aktiivse liikumise ajal, kui teha seda järjepidevalt pikema perioodi vältel.

Enne töö, siis lõbu?

Eestlastele meeldib tööd teha, selles pole küsimustki. Ja töö all ei pea ma silmas ainult tavalist palgatööd. Igasugune töötegemine, nokitsemine ja toimetamine, ka iseenda heaks on kõrgelt hinnatud. Aga iga pingutus nõuab ka võrdväärset puhkust ja lõõgastumist, kui mitte isegi suuremat…

Millal oli viimati hetk, kus süütasid toas küünlad, tegid olemise hubaseks, nautisid mõnda kuuma jooki ja lihtsalt olid? Juba see on hea lõõgastumise viis.

Kuna inimesed on erinevad, siis on ka lõõgastumiseks erinevaid õigeid lähenemisi. Mõne jaoks on see mitte millegi tegemine, teise jaoks hoopis aktiivne puhkamine. Tähtis on enda jaoks leida lõõgastumistehnikad, mis kõigepealt ennast kõnetavad.

Ise leian naudingut lihtsatest tegevustest. Saunas käimine, olgugi et mul endal seda veel ei ole – aitab mul väga hästi akusid laadida. Mõnusa sooja valgustuse üles seadmine eluruumides. Raamatute lugemine õhtutundidel meelepärase taustamuusikaga. Soojas vees lõõgastumine – dušš, vann, ujula. Vahest siit tuleb mõtteainet tegevusteks?

Treenimine

Üks asi, mis kindlasti sügisel hoobi saab, on motivatsioon trenni teha. Sest pärast või enne tööpäeva on juba hämaram ja paratamatult tekib tahtmine ennast mitte üleliia liigutada. Siiski, igasugune treenimine, ka kõige lihtsam vorm sellest, peab olema elu lahutamatu osa, sest ilma selleta kipub kehv enesetunne, ärevus ja masendus pead tõstma.

Kuna eelistan trenni teha välitingimustes, siis sügisel ja talvel seab ilm takistusi, millega tuleb kohaneda. Jällegi tasub meeles hoida, et tegevus peab olema piisavalt lihtne. Sügisperioodil loen trenni alla ka kodus tehtud kätekõverdused ja väikesed jalutuskäigud, mis omakorda aitavad hoida head enesetunnet ainuüksi teadmise põhjal, et ma teen midagi, ka takistuste korral.

Aasta ringi treenimise võlu peitub selles, et see aitab tuntavalt stressiga toime tulla ja parandab uskumatult hästi tuju. Tuleb lihtsalt meeles pidada, et vastavalt aastaajale ja enda kohustustele tuleb kohandada ka treeningute intensiivsust.

Et oleks midagi teha iga päev

Kui mul on meelepärane tegevus, mida igapäevaselt teha ka pimedamal ajal, siis on mul ka põhjust ennast „püsti ajada“. Ühes sellega hoian oma vaimu erksana ja tekitan endale positiivseid tundeid juurde. Saan paremini hakkama stressi, tujude ja kehva ilmaga.

Kui ma tunnen ennast hästi, siis peegeldub see ka minu ümbruses ja käitumises. Mu sooritusvõime on parem ja see omakorda toob mulle paremad tulemused ükskõik milles, mida ma ette võtan.

Soovitan sul hoolitseda enda eest täpselt sellisel viisil, nagu su eluviis ja sisetunne ütleb ja kõik sujub mitu korda paremini – ka sügisel.

Jaga

Ole hea... vaimse tervisega

Liitu vaimse heaolu listiga ning oled kursis alati esimesena – kasulik lugemine, webinarid & koolitused.

Vaimse tervise
kohta lisalugemist

Läbipõlemine

Läbipõlemine, kas sina?

Millised on läbipõlemise tundemärgid ja kuidas enda heaolu nimel tegutseda? Keskendumisraskused, liigne ärrituvus ja uinumisraskused on esimesed hoiatavad signaalid, et su elus on midagi, mis sulle hästi ei mõju. Kuidas sellest puntrast võitjana välja tulla?

Kuidas ebakindlused teha hoopis tugevusteks?

🧠 Ülemõtlejast -> Ülem mõtlejaks.

Kui tunned, et su ebakindlused hoiavad sind tagasi, siis huvitav, mis su elus muutuks, kui see oleks hoopis vastupidi? Äkki on võimalik leida ebakindluste kaudu hoopis oma peidetud tugevused?

Depressiooni ja ärevuse mõistmine

Kas oled ise maadlemas depressiooni või ärevusega? Või soovid paremini mõista ja toetada kedagi, kes nendega praegu võitleb?

Vaimse tervise lugu pildil alkohol
Depressioon & ärevushäire

Vaimse tervise lugu: see, mida sa ei teadnud

Vaimse tervise lugu… Ma olen jõhkralt pead murdnud, kuidas seda üldse edasi anda. Ilmselt tulebki minna täitsa algusesse tagasi. Pealegi ma usun, et Igal inimesel on oma vinge lugu ja see on alati kuulamist või lugemist väärt. Loodan, et saad siit inspiratsiooni enda loo kujundamisel.

Naistejutud

Depressioon aina kasvas, üritasin endale…

Sügava depressiooni lugu. Algab nii nagu enamik mehed kipuvad tegema. Ei räägi, esimene lahendus on alkohol. Täitsa põhja jõudsin omadega, aga kuidas sealt välja tulin?

Scroll to Top
Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.