Ärevust testida oleks võimalik? Ehk milline ärevus on okei? Milline ärevus on selline, mille pärast ma peaksin muret tundma? Milline ärevus on aga selline, mille osas ma peaksin viivitamatult abi otsima?
Tee ärevuse test
Ärevus isenesest on loomulik osa elust. Kui see hakkab igapäevaelu segama, võib olla aeg sügavamalt uurida, mis toimub:
- Kas oled viimasel ajal tundnud end pidevalt rahutuna, pinges või murelikuna, ilma et suudaksid sellele konkreetset põhjust leida?
- Kas kehalised sümptomid, nagu südamekloppimine või lihaspinged, on saanud sinu uueks normaalsuseks?
Kui need küsimused panevad sind kaasa noogutama, võib olla kasulik teha kerge ärevuse test, mis aitab sul paremini mõista oma hetkeolukorda.
Mida sinu testi tulemused tähendavad?
0–15 punkti – Madal ärevus
Su igapäevaelu ei ole ärevuse poolt oluliselt häiritud. Kui vahel tekib stressi või ärevust, võivad abiks olla lõõgastustehnikad nagu sügav hingamine või liikumine.
16–30 punkti – Kerge ärevus
Sa võid tunda end aeg-ajalt pinges, kuid üldiselt suudad oma elu kontrolli all hoida. Oluline on märgata, mis vallandab ärevuse ja kuidas sellega kõige paremini toime tulla.
31–45 punkti – Mõõdukas ärevus
Ärevus võib juba mõjutada sinu igapäevaseid tegemisi, tööelu või suhteid. Võiksid katsetada teadlikke toimetulekuviise, näiteks mindfulness-harjutusi või regulaarset liikumist.
46+ punkti – Kõrge ärevus
Kui ärevus on pidev ja segab su elu, tasub tõsiselt kaaluda professionaalse abi otsimist. Sa pole selles üksi! Kogemusnõustamine, teraapia ja teadlikud praktikad võivad aidata sul sellest tsüklist välja murda.
Kuidas ärevus avaldub ja millal võiks abi otsida?
Ärevus võib ilmneda nii vaimselt kui ka füüsiliselt.
Tüüpilised vaimsed sümptomid on:
- Pidev muretsemine
- Keskendumisraskused
- Närvilisus
- Ülemõtlemine
- Seletamatu hirmutunne.
Füüsilised sümptomid:
- Südamekloppimine
- Lihaspinged ja valud
- Higistamine
- Külmavärinad
- Pidev väsimus
- Iiveldus ja minestamise tunne
- Uneprobleemid
- Paanikahoog
- Ärevushoog
Kui need sümptomid on kestnud kauem kui paar nädalat ja segavad su elu, on see märk, et võiksid otsida tuge. Ärevus on ravitav ja sellega on võimalik toime tulla!
Kuidas ärevusega toime tulla?
Tuleb õppida teadvustama, milline ärevus on ohtlik ja milline mitte. Sest ärevust on tegelikult igapäevaseks funktsioneerimiseks vaja. Kui esimene ehmatus/paanikahoog on käes, see aga lööb terve süsteemi sassi ja üksk kõik, milline ärevus tundub ohtlikuna.
Ärevus on ideepoolest kasulik, selle abil ma saangi otsustada, mis on ohtlik ja mis mitte. Mul püsivad asjad meeles. Tean, mida arvestada ja millega mitte. Siiski, kui see on pidev ja seletamatu, vajab see tähelepanu ja tegutsemist, et leida lahendused.
Katseta lõõgastustehnikaid. Õigemini, millal oli viimane kord, kui sa päriselt puhkasid? Osad soovitavad ka hingamisharjutisi. Minule endale mõjuvad need pigem vastupidiselt. Aga leian, et jällegi füüsiline koormus, mis paneb hingeldama ja viib piiri peale, aitab mul tõestada, et minu kehaga on kõik korras. Seega ise olen rohkem füüsilise aktiivsus ja trenni usku. Kõige paremini aitab mind aga looduses viibimine ja sealsed pikad jalutuskäigud.
Vähenda kofeiini, alkoholi ja nikotiini. Küll neil on kohene lohutusauhind – dopamiin, võivad nad pikemas perspektiivis ärevust aina süvendada. Liigne kohv ja alkoholi tarvitamine mõjuvad küll koheselt, aga toimivad ainul seni, kuni ained süsteemis sees on.
Julge rääkida. Eriti mehed võiksid oma suu lahti teha. Jah, nõme on tunnistada, et millegagi on probleem. Aga see rääkimine ongi just see moment, mis aitab endal lahendusi leida. Kuulaja samuti ei pea olema rollis, kes lahendusi pakub, sest rääkija enda poolt tulevad tihti lahendused. Lisaks rääkimine lähedaste või professionaaliga võib pakkuda kohest leevendust ja uusi perspektiive, mille peale ise ei oleks osanud tullagi.
Sa ei pea sellega üksi hakkama saama!
Kui test näitab, et su ärevustase on kõrge, siis tea, et selle vastu on lahendused olemas. Nõustamine, teraapia ja elustiili muutused võivad olla esimesed sammud rahulikuma ja tasakaalukama elu suunas.
Kui tunned, et vajad tuge, võta julgelt minuga ühendust silver@tervevaim.ee
Pea meeles, et sinu probleemid ja ärevus ei defineeri sind. Kui enne oli võimalik, siis on võimalik ka edaspidi normaalselt ennast tunda. Lahendus on olemas ja sa oled võimeline sellest välja tulema!