Koostöös Eesti Akadeemilise Farmaatsia Seltsi, BENU apteegi ja Tamro Baltics’ga korraldasime Tallinnas ja Tartus inspireerivad koolituspäevad, mille teemakäsitluseks meeste vaimne tervis. Eelkõige kuidas probleeme ennetada, kuidas ära neid tunda ja mida saaks teha apteeker soovitusteks või suunamisteks.
Teha koolitus meeste tervisest…
See on omaette väljakutse, sellepärast lähenesingi sellele oma twistiga. Kõigepealt on ju vaja näidata üldse eeskuju, et saaks toimuda arutelu.
Kui mul on jalg katki, siis tean kohe ju kus kohast valutab ja mida teha. Saan hinnata, kas saan ise hakkama või peab minema traumapunkti. Aga vaimse tervisega nii lihtne ei ole. Siis ma ei saa lihtsalt öelda, et näe siit on pahasti. Need mured ei ole nähtavad. Pigem hiilivad vaikselt ligi ja hakkavad aina kasvama. Sageli jäävadki need varjatuks ja tegutsetakse alles siis, kui on liiga hilja.
Kuidas mehed abi küsivad?
Kuna koolitus on interaktiivne, siis saan publikuga suhelda nii ekraanilt kui ka otse. Esimene vastus oli “Ei küsigi!”. Jällegi hea huumor, mis on samal ajal ka tõsi ja sageli me ei küsigi või teeme seda alles siis, kui valu on juba muutunud väljakannatamatuks.
Enesetappude statistika maalib aga omakorda pildi
- 2020: 164 meest
- 2021: 149 meest
- 2022: 147 meest
- 2023: 143 meest
- 2024: 139 meest
- 2025: 32 meest*
*3.04.2025 uuendatud 2025. a jaanuari andmeid
Mina oleksin ka olnud 2021.a üks neist numbritest. Minu kõige madalam hetk. Samas, ka mu elu suurim murdepunkt paremuse poole.
Mina ei näe sinu sisse, sina ei näe minu sisse
Self made man
Igal inimesel on kaks külge:
- Persona ehk see külg, mille me oleme ise üles ehitanud ja julgeme maailmale näidata. Nagu Instagrami profiil sisuliselt.
- Varjukülg ehk see külg, millest oleme teadlikud ainult meie ise ja seal on peidus kõige suuremad hirmud, ebakindlused, ihad, soovid ja unistused.
Carl Jung nimetas seda allasurutud osa meie isiksusest varjuks või varjupooluseks. See on see osa meist, mida arvame, et ühiskond ei aktsepteeri ja seetõttu surume selle endas alla. Ta lisab, et kui me oma varjukülge ei teadvusta, hakkab see meid juhtima ja me langeme oma varjukülje ohvriteks.
Aga just seal, selles allasurutud pooles, peituvad tegelikult vastused küsimustele, mis toovad meile lahendused.
Miks ma tunnen, mida tunnen?
Mida see mulle tegelikult räägib?
Et üksteist mõista on vaja suhelda
Kuna eestlane kipub olema tagasihoidlik, siis on vaja kõigepealt näidata eeskuju. Jagasin täiesti avameelselt ja ausalt enda vaimse tervise raskustest (saad neist lugeda siit).
Ja koolitus on mul selline, et on võimalik jagada enda arvamust anonüümselt. Mis sealt välja koorub, mida mees vajada võib, et ennast hästi tunda?
Enne kui pakud lahendusi, lihtsalt kuula. Enne kui annad nõu, ole lihtsalt olemas. Inimene vajab:
- Et teda kuulataks
- Et teda nähtaks
- Et temaga arvestatakse
- Et ta tunneks end turvaliselt
Ja siinkohal ei anna ükski heaoluuring adekvaatset tagasisidet, sest see on lihtsalt üks kokkupandud Exceli tabel, mille algandmed saadeti vastajale lihtsalt meilile…
Aga igal inimesel on oma lugu, et seda lugu mõista on kõigepealt vaja olla ühes ruumis ja vestelda silmast-silma. Heaolu algab sellest, kui “keerame” ennast samale sagedusele, vestleme ja oleme üksteise jaoks olemas. Et kuulda häält, et tunnetada toonaalsust, et pakkuda turvatunnet, et pakkuda: “Ma olen siin sinu jaoks olemas, räägime”.
“You can never bring facts to an emotional gunfight.”
Simon Sinek
Näita eeskuju
Sõnad on pelgalt sõnad, aga eeskuju on see tegelik väärtus. Kui julgeme ise rääkida, alustada ise enda avamisega ja anda märku näiteks vaimse tervise teemadel: “Jah, mul on ka pisut keeruline ärevusega…”. Siis võib see olla kellegi jaoks esimene samm ennast avada ja üldse abi küsida.
Kui sa praegu mõtled hekte, siis kelle jaoks võiks näiteks sinu avatus ja julgus olla eeskujuks, mis aitaks tal oma esimese sammu teha?